شنبه, 06 مهر 1398 ساعت 10:47

مصاحبه با رئیس هیات مدیره انجمن صنایع همگن پلاستیک استان تهران آقای علی معین فر

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

 

نظر شما راجع به نمایشگاه ایران پلاست چیست؟

متاسفانه در برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، صنعتگران پلاستیک نقشی ندارند، و این بزرگترین اشکال است. چون تنور ایران پلاست را تولیدکنندگان این صنف و صنعت گرم می کند ولی تصمیمات ایران پلاست به عهده پتروشیمی است، همان پتروشیمی که همیشه با در پیش گرفتن سیاست های یکجانبه و منفعت طلبانه خود ثبات را از صنعتگران پلاستیکی گرفته است و همیشه و همه جا از صنعتگران پلاستیک به عنوان پایین دستی  و نه تکمیلی یاد می کند و این دیدگاه نگاه از بالا به  پایینی نشان دهنده بازیچه بودن صنعتگران به دست سیاست‌های غلط پتروشیمی ها است. مشکل اینجاست که برای احقاق حقوق حقّه بین صنعتگران و تشکل ها وجود کم رنگ دارد و تا زمانی که اتحاد و همبستگی بین صنعتگران و تشکل‌ها به وجود نیاید این نگاه از بالا به پایین صنعتگران را متزلزل و بازار آنها را سست می کند

آیا راهکاری برای این موضوع دارید

اولاً تمام روسای تشکل ها باید از پوسته فردی خود خارج شوند و منافع جمع را بر منافع فردی و سازمان شخصی ترجیح دهند و جداً به فکر عموم باشند که نمود واقعی آن اتمام دوره تمام تشکل هاست

 آیا توانسته اند قدمی که برای خود برداشته‌اند برای جمع هم بردارند؟ آیا به جز رایزنی برای رفع مشکل خود برای مشکل اعضا هم قدمی برداشته اند؟

 در تمام تشکل ها اختلاف سلیقه و راهکارها امری اجتناب ناپذیر است که معمولاً در نهایت به یک نتیجه ولی با شیوه ها و راهکارهای گوناگون میرسد و همیشه بالاخره گروهی رای می آورند. اشکال کار اینجاست که بعد از انتخابات به جای همکاری با گروه جدید متاسفانه در صدد ضربه زدن و  از میدان به در کردن گروه جدید می باشند که این بزرگترین آفت کار گروهی و جمعی است و حاصل همین بی اخلاقی ها است که ما اکنون شاهد آن هستیم. این کار در اصل به ضرر  کل صنعت است. جا دارد در همین جا از دوستان خواهش کنم که لطف کنند از این کج خلقی فاصله بگیرند و منافع جمع را فدای امیال شخصی خود نکنند

 اگر همه تشکل ها با هم باشند حداقل بر فشارها و ستم هایی که در گروه صنعتگران سنگینی می کند می توانند فائق آیند و وضع مان خیلی بهتر از اینها خواهد شد. این صنعت مسائل و مشکلات زیادی دارد. دارایی، ارزش افزوده، مواد اولیه و نوسانات کمرشکن قیمت آن، عوارض های غیر قانونی شهرداری ها و …

به طور مثال در یکی از این تشکل ها گروهی که همیشه هیئت مدیره بودند، در آخرین مرتبه مجمع موفق به کسب آرا نشدند، ولی متاسفانه از فردای انتخابات شروع به به چالش کشیدن گروه جدید کردند، حتی سعی در انحلال آن داشتند. در  نهایت به علت عدم موفقیت در این امر اقدام به تاسیس یک تشکل دیگر کردند و ماحصل  آن ضرر رساندن به کل صنعتگران پلاستیک شد و این امر سبب شد همکاران تاوان این وضع را با پرداخت قیمت بالاتر ماشین آلات بدهند آیا صبر برای یک دوره بهتر نبود؟

اگر همه تشکل‌ها یک دل باشند و حداقل در مقابل فشارها و ستم هایی که بر صنعتگران وارد می شود هم صدا باشند مطمئن باشید وضعیتی بهتر از امروز خواهیم داشت چرا صنعتگران نباید متولی اصلی ایران پلاست باشند؟ تمام رونق ایران پلاست به دست، همت و تلاش صنعتگران پلاستیک است و پتروشیمی ها سهم اندکی در این رونق دارند. واقعاً امسال سعی کنید با این مسئله آماری برخورد کنید و همه آنها را مورد بررسی قرار دهید ببینید سهم بازدید و مشارکت کدام بیشتر است.

آیا اعمال قدرت اقلیت پتروشیمی بر اکثریت صنعت‌گران پلاستیک قابل توجیه است؟ بنده به سهم خود امیدوارم این نقیصه را در تهران پلاست بتوان جبران کرد و بتونیم با مشارکت فعال خود و احیانا تشویق طرف های تجاری خارجی خود نمایشگاهی متفاوت و پر رونق داشته باشیم، چون دیگر در تهران پلاست پتروشیمی وجود ندارد که نگاه از بالا به پایین به صنعتگران و شرکت کنندگان داشته باشد، بکوشیم در تهران پلاست فعال تر و پر تحرک تر شرکت کنیم. این ماییم که می توانیم رونق و شکوفایی به نمایشگاه ها بدهیم.

هیئت مدیره فعلی تاکنون چه اقدامات مثبتی انجام داده است؟

 اولاً خدمتتون عرض کنم که تمامی هیئت مدیره ها در تمام ادوار تاکنون سعی و تلاش خود را کردند که بهترین دستاورد را داشته باشند چون کار تشکلی بسیار سخت و زمان بر و پر هزینه است و  هیئت مدیره های مختلف بسته به شرایط سیاسی و اقتصادی دولت امکان اجرای بعضی کارها و فعالیت ها را دارند. همانطور که شاهدیم در بعضی از دولت ها اصلا اهمیتی به انجمن ها نمی دهند و در بعضی برعکس و این خود باعث می شود که فعالیت هیئت مدیره ها در ادوار مختلف تفاوت کند و رزومه های متفاوتی داشته باشند.

متاسفانه بیشترین مشکل این دوره انجمن زخم کهنه بدهی و جرایم مالیاتی بود که توسط همکاران و دوستان بسیار پیگیری شد و به نتایج بسیار خوبی رسیدیم و خوشبختانه امسال اولین سالی است که دفاتر ما علی الراس نشده و قبولی گرفته است.

برای اعضا یک تعاونی تامین نیاز تاسیس شده است که  کارهای ثبتی آن انجام شده و کارهای قانونی آن رو به اتمام است. امید است گشایشی برای تهیه مواد اولیه اعضا باشد

برای اتحاد و همبستگی همه تشکل‌ها تلاش فراوانی صورت گرفت و بالاخره ماحصل آن شورای مرکزی تشکل های صنایع پلاستیک است که چند ماهی است از فعالیت آن می گذرد و چهارده تشکل بنام در آن عضو هستند. این  شورا از تمام تشکل ها دعوت به عمل می آورد تا برای هم صدایی و پیگیری مطالبات صنفی و صنعتی همکاران، به این شورا پیوسته و با زبانی واحد خواسته های مشروع خود را پیگیری کنیم.

 یکی دیگر از فعالیت های این هیئت مدیره عضویت در کارگروه( بازبینی و بررسی واحدهای دریافت کننده مواد پلیمری از بورس کالا) است که در سازمان صنایع استان تهران تشکیل می گردد و در آن حضور فعال دارد. امیدواریم این امر باعث تسهیل دریافت در مواد پلیمری توسط مصرف کنندگان واقعی گردد.

خواندن 6890 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

جهت عضویت در انجمن همگن پلاستیک لطفا با شماره تلفن 88757808 تماس حاصل فرمایید.