شنبه, 06 مهر 1398 ساعت 11:13

مصاحبه با مدیر ارتباط با صنعت پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران آقای دکتر اسماعیل قاسمی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)
  • انتظارات شما در جهت ارتقای کیفی و کمی صنعتگران پلاستیک از انجمن همگن چیست؟

انتظار از انجمن همگن به عنوان يك انجمن تخصصي اين است كه با كمك مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي دوره هاي كوتاه مدت برگزار كند و علاوه بر آموزش پايه هاي علمي و فناوري متداول در صنعت پلاستيك با هم انديشي جهت رفع عيب اين صنايع و توسعه محصولات جديد پرداخته شود. علاوه بر آن مي توان همكاري سازنده اي براي  شناخت محصولات پر مصرف كه از خارج وارد مي شوند را انجام دادو دو طرف با سرمايه گذاري مشترك نسبت به توسعه و توليد آن در داخل اقدام كنند. اين مسئله علاوه بر جلوگيري از خروج ارز مي تواند مسئله اشتغال زايي و توليد ثروت ملي را نيز به همراه داشته باشد. پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران آمادگي دارد كه در اين طرح هاي مشترك همكاري داشته باشد و جهت تحقيقات خود را به سمت توليد محصولات پرمصرف و استراتژيك تغيير دهد. در چند سال گذشته پروژه هاي فناورزيادي با همكاري صنعت در اين راستا تعريف شده است و هنوز جاي كار دارد.

  • وضعیت صنعت پلاستیک را اکنون چگونه میبینید؟

تحريم هاي اعمال شده در حال حاضر دورو دارد. يك روي آن كه شايد پررنگ تر باشد مشكلات بزرگي است كه صنايع با آن در گير هستند كه شامل تهيه مواد اوليه ( بخصوص با منبع خارجي)، تهيه قطعات يدكي و فناوري هاي مدرن، گران شدن و عدم ثبات قيمت ها، كم شدن نقدينگي و پايين آمدن توليد مي باشد. اين مشكلات هر كدام به تنهايي مي تواند هر واحد توليدي را از پا بيندازد كه در حال حاضر صنعتگران ما شجاعانه در مقابل آنها مقاومت مي كنند و در اين راستا انرژي بسيار زيادي از آنها گرفته مي شود. اما آن روي سكه كه كمي كم رنگ خود را نشان مي دهد و در هاله اي از ياس و نوميدي دست و پا مي زند مي تواند استفاده بيشتر از پتانسيل هاي داخلي براي همه مشكلات ياد شده باشد.  اين پتانسيل ها بر پايه استفاده از نيروهاي انساني جوان و استفاده از منابع داخلي است . دولت به عنوان متولي امور در كشور بايد به اين مسئله كمك كند و براي پيشبرد آن همه راههاي رانت خواري و هر عاملي كه موجب تشتت و ناثباتي قيمت ها را مي شود بگيرد تا اين نهال هاي نوپا اجازه رشد را پيدا كنند.  در دراز مدت براي بالندگي بيشتر صنعت پلاستيك نياز به نگاه بيشتر به اين روي سكه وجود دارد و چه بهتر كه از همين الان به عنوان آخرين و تنها راه موجود به آن جدي تر پرداخته شود.

  • پیشنهاد شما برای رهایی از بحران پلاستیک چیست؟

به نظر مي رسد برگ برنده صنعت پلاستيك در اين آشفته بازار استفاده از مواد اوليه صنايع پتروشيمي مي باشد كه تنها عامل كمك به توليد در اين روزها مي باشد. اين پتانسيل خوب دو راه را براي رهايي از بحران كنوني ديكته مي كند. راه اول متمركز شدن بر توليد محصولاتي است كه مواد اوليه آن در داخل باشد و راه دوم ارتقائ كيفيت اين محصولات براي صادر كردن آن مي باشد. اميدوارم كه راه اول تحت تاثير تحريم ها برپتروشيمي قرار نگيرد و پتروشيمي ها قادربه توليد محصولات خود باشند تا بتوانند همچنان مواد اوليه صنعت پلاستيك را توليد كنند. علاوه بر آن نقش نهاد حاكميتي در اين بازار بسيار مهم است كه بتواند جلوي هر گونه رانت خواري و دلال بازي را بگيرد. اما راه دوم به خود صنعتگران بر مي گردد كه بتوانند با توليد محصولات با كيفيت و دانش بنيان بازارهاي جهاني و يا لااقل بازارهاي كشورهاي اطراف را به ترف خود درآورند.   

  • وضعیت آینده این صنعت را چگونه پیش بینی می کنید؟

آينده صنعت پلاستيك به آينده صنعت ايران و شرايط سياسي كشور وابسته است . اميدوارم كه بتوانيم اين شرايط بحراني راباموفقيت پشت سر بگذاريم. اما از نظر كلي با توجه به سوبسيدهايي دولت در زمينه خوراك و انرژي به واحد هاي پتروشيمي، صنعت پلاستيك وابسته به مواد داخلي از اقبال خوبي برخوردار است و از اين شرايط بايد نهايت استفاده راكند. اگر وضع به همين منوال باشد و واحدهاي پتروشيمي با استفاده از خوراك و انرژي ارزان بتوانند محصولات خود را ارائه دهند، اين صنعت هم چنان مي تواند از حاشيه امنيت برخوردار باشد و براي شكوفايي بيشتر فقط نياز به ارتقاي كيفيت و بازارهاي صادراتي دارد. در صورت تحقق اين دو مورد، صنعت پلاستيك حتما روزهاي خوبي را خواهد ديد. استفاده از نيروهاي جوان و تحصيل كرده مي تواند كليد ارتقاي كيفيت و حركت هاي صنفي مي تواند كليد ايجاد بازارهاي صادراتي باشد. 

خواندن 6923 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

جهت عضویت در انجمن همگن پلاستیک لطفا با شماره تلفن 88757808 تماس حاصل فرمایید.