ارسال پاسخ

assoplast.com واحد MDI پتروشیمی کارون، مجدد در مدار تولید قرار گرفت ۱۴ تير ۱۳۹۶

با رفع مشکلات فنی واحد MDI فاز دو پتروشیمی کارون، واحد به تولید پایدار رسید.

با رفع مشکلات فنی واحد MDI فاز دو پتروشیمی کارون، واحد به تولید پایدار رسید.

 علیرضا صدیقی زاده مدیر عامل پتروشیمی کارون با تشریح دستاوردهای تولیدی این مجتمع پتروشیمی، گفت: فاز 2 پتروشیمی کارون، بهمن ماه سال گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهوری و سرمایه گذاری 230 میلیون یورو و اشتغال مستقیم 500 نفر به بهره برداری رسید، تولید MDI محصول نهایی فاز2 محسوب می شود .
وی افزود: این واحد از پتروشیمی کارون نیز همانند هر کارخانه ای دیگری که در ابتدای تولید محصول خود دچار نوسان می شود، افت و خیزهایی را تجربه کرد، ولی سال جدید با اقدامات کارکنان این پتروشیمی در بخش های مختلف، مشکلات طراحی و فنی این واحد برطرف شد و مجدد در مدار تولید قرار گرفت.
مدیرعامل پتروشیمی کارون با تشریح علت اصلی تولید ناپایدار در واحد MDI این مجتمع، گفت:پتروشیمی کارون تا سال 93 تحت لیسانس شرکت chemature سوئد بود و به دلیل شدت تحریم ها این شرکت سوئدی اقدام به واگذاری سهام خود به پتروشیمی بندرامام کرد و هم اکنون 98.5 درصد این شرکت به پتروشیمی بندرامام تعلق دارد.
وی اضافه کرد:اگرچه جدایی شرکت سوئدی، این مجتمع را با مشکلات فنی و طراحی در واحد MDI فاز 2 مجتمع مواجه کرد، این مجتمع با تکیه بر توان داخلی، تلاش نیروهای متخصص و حمایت پتروشیمی بندرامام، توانست با رفع کامل مشکلات فنی و طراحی در تمامی مراحل راه اندازی، به تولید پایدار برسد.
مدیرعامل پتروشیمی کارون در خصوص عرضه محصولات واحد MDI این مجتمع به بازار مصرف، گفت:محصول این واحد که شامل 9 گرید مختلف می شود، به طور متناوب از طریق بورس و بازارهای صادراتی عرضه خواهد شد .
صدیقی زاده ادامه داد: از مجموع تولیدات این شرکت، سه گرید اصلی به طور مداوم تولید می شود و 6 گرید دیگر تحت عنوان سفارشی ساخت در صورت نیاز مشتری تولید شده و در پروسه تولید MDI، چهار محصول دیگر(آنیلین ، نیتروبنزن ، PMA ، PMI ) نیز تولید می شود.
فاز 2 پتروشیمی کارون دارای 5 واحد است که عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی آن از آبان ماه سال 1394 با راه اندازی کامل 2 واحدهای آنالین و نیتروبنزن آغاز شد و عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی 3 واحد باقیمانده از اردیبهشت سال 95 آغاز شد و در نهایت در بهمن ماه 1395 با تولید محصول MDI در گریدهای مختلف با خلوص مناسب به بهره برداری کامل رسید. شرکت پتروشیمی کارون ، نخستین و تنها تولید کننده ایزوسیانات ها درخاورمیانه است.
شرکت Chemature سوئد عملیات ساختمان و نصب پروژه MDI را در سال 1385 آغاز کرد ولی به دلایل مختلف طرح در سال 1388 بصورت نیمه تمام رها شد. در فروردین سال 1393 تکمیل طرح تا مرحله پیش راه اندازی به شرکت خوارزمی پتروشیمی بندرامام واگذار شد. تمامی مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی واحد تولید MDI با تولید محصولات مختلف میانی بدون حضور Licensor و با تکیه بر دانش، تجربه و تلاش شبانه روزی متخصصان پتروشیمی کارون انجام شد.
لازم به ذکر است؛ متیل دی فنیل دی ایزوسیانات اغلب به صورت اختصاری MDI شناخته می شود و یک ترکیب آروماتیک از خانواده دی ایزوسیانات ها است.این ماده به صورت سه ایزومر (MDI 2,2) و (mdi 2,4) و (mdi4,4) موجود است. ایزومر (MDI-4,4) به عنوان MDI خالص شناخته می شود و پرکاربردتر از سایر ایزومر ها است. اصلی ترین کاربرد ایزومر (MDI-4,4) در تولید فوم های پلی یوروتان سخت است.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

اخبار مرتبط