ارسال پاسخ

ساسان قربانی، دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران،راهکارهایکه صنعت خودرو می تواند به رشد اقتصادی بیشتر کمک کند را ارائه کرد ساسان قربانی، دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران،راهکارهایکه صنعت خودرو می تواند به رشد اقتصادی بیشتر کمک کند را ارائه کرد ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

وام 25 میلیون تومانی دولت به خریداران خودرو در سال گذشته،برای خروج این صنعت از رکود، فعالان این عرصه را به ادامه خرید خودرو با درآمدهای آتی مردم امیدوار کرد. روشی که می تواند به عنوان یکی از راه های رونق صنعت خودرو در پیش گرفت.

صنعت خودرو، از صنایع پیشران در  اقتصاد است که بهبود آن، منجر به ارتقای دیگر صنایع پایین دستی خواهد شد. وام 25 میلیون تومانی دولت به خریداران خودرو در سال گذشته، برای خروج این صنعت از رکود، فعالان این عرصه را به ادامه خرید خودرو با درآمدهای آتی مردم امیدوار کرد. روشی که می تواند به عنوان یکی از راه های رونق صنعت خودرو در پیش گرفت.

ساسان قربانی، دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران درباره اینکه صنعت خودرو چگونه می تواند به رشد اقتصادی بیشتر کمک کند گفت: اگر قصد داریم بیش از یک میلیون تولید خودرو در سال داشته باشیم و اهداف از پیش تعیین شده در این صنعت را محقق کنیم باید به نیازهای صنعت خودرو توجه کنیم. منابع مالی مورد نیاز برای تامین این صنعت باید فراهم شود و مواد اولیه را یا باید از داخل فراهم کنیم یا امکاناتی را از خارج وارد کنیم. گذشته از این ها، باید به کشش بازار داخلی هم توجه کرد. در حال حاضر مردم ایران در شرایط اقتصادی نیستند که از منابع جاری شان برای خرید خودرو استفاده کنند. فراموش نکنیم که مخاطب خودروی داخلی، بیشتر قشر متوسط و کم درآمد است که زیر فشار اقتصادی اند.

قربانی گفت: در همه جای دنیا، برای تحریک بازار و یا به چرخش درآوردن صنعت و اقتصاد، از سیستم بانکی یا لیزینگ کمک می گیرند به این صورت که مردم از درآمدهای آتی شان خودرو بخرند. منابع بانکی به نحوی در اختیار مردم قرار می گیرد که آن ها تمایل بیشتری به خرید خودرو پیدا می کنند. این روش در تمام کشورهایی که در خودرو، صاحب صنعتند، اجرا می شوند. در اروپا، آمریکا، ژاپن و کره جنوبی، خرید خودرو از طریق لیزینگ انجام می شود. به این صورت که مردم از منابع بانکی با بهره کم استفاده کنند. گذشته از این، دوره استفاده از خودروها طولانی نیست و مشتری، پنج یا شش سال بعد، خودرو را عوض می کند و اگر اقساط وامی که دریافت کرده هم تمام نشده باشد، مابه التفاوت را می پردازد.

قربانی با اشاره به اینکه یکی از راه های به چرخش درآوردن صنعت خودرو و اقتصاد در کشور همین است گفت: دست اندرکاران صنعت خودروی ایران بخوبی می دانند که باید در این صنعت تغییراتی ایجاد کرد. مسئولان خودروسازی کشور، به این نتیجه رسیدند که باید در چند حوزه در صنعت خودرو، بطور جدی کار کنیم. ما باید محصولات را با تکنولوژی روز به مردم عرضه کنیم. درآینده نزدیک که واردات خودرو از خارج رونق بگیرد، مردم خودروی تولید داخل را از نظر تکنولوژی، امکانات و تنوع ظاهر باهم مقایسه می کنند.

قربانی گفت: با توجه به این ضرورت ها، خودروی تولید داخل باید به روز شود، و این کار به منابع مالی نیاز دارد. مسئولان باید برای صنعت خودرو، تدابیری بیندیشند. در حال حاضر هم قطعه ساز و هم خودروساز، مشکل نقدینگی دارند.

دبیر انجمن قطعه سازان خودرو با اشاره به اینکه یکی دیگر از ضرورت های مهم در بهبود صنعت خودرو، افزایش مشارکت با سرمایه گذار خارجی است گفت: باید سرمایه گذار خارجی را برای مشارکت با تولیدکنندگان به منظور ارتقای تولید داخل از نظر تکنولوژیکی تشویق کنیم.

به گفته قربانی، دبیر انجمن قطعه سازان خودرو، راه های حمایت از این صنعت مثبت و تاثیر گذار در اقتصاد کشور و ایفای نقش موثر آن در توسعه صنعتی از مسیر سرمایه گذاری مشترک و  ارتقای کیفیت تولیدات داخل می گذرد اما این صنعت در حال حاضر به مشکلاتی چون کمبود نقدینگی دچار است که مسئولان باید برای آن تدبیری بیندیشند.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

اخبار مرتبط