ارسال پاسخ

assoplast.com ادامه آتش سوزی در پتروشیمی/با آتش سوزی روز گذشته بندر امام رکورد حوادث پتروشیمی زده شد ۱۷ مرداد ۱۳۹۵

یازدهمین آتش سوزی روز گذشته 16 مرداد ماه در مجتمع پتروشیمی بندر امام اتفاق افتاد که با وقوع این حادثه رکورد حوادث صنعت پتروشیمی در سال 95 زده شد.

انجمن صنایع همگن پلاستیک- 95 سال خوبی برای صنعت پتروشیمی نبود و به طور میانگین هر پانزده روز شاهد یک حادثه در این صنعت بوده ایم ولی این حوادث در روزهای اخیر بیشتر شده و دیگر شنیدن خبر آتش سوزی در پتروشیمی ها عادی شده است.

بعد از ظهر روز گذشته ( شنبه 16 مرداد) انبار لاستیک مصنوعی مجتمع پتروشیمی بندرامام دچار حادثه آتش سوزی شد و کار خاموش کردن این آتش تا ساعات اولیه بامداد امروز (یکشنبه 17 مرداد) ادامه داشت.

بررسی ها نشان می دهد که در ابتدا آتش سوزی از سوختن ضایعات در محوطه مجتمع پتروشیمی آغاز شده و به داخل انبار لاتکس (محصول تولیدی) سرایت و گسترش پیدا کرده است. خوشبختانه بروز این حادثه تلفات جانی نداشت اما خسارت های قابل توجه مالی در پی داشت که هنوز برآوردی از میزان خسارات صورت نگرفته است.

صنایعی چون صنعت پتروشیمی به دلایل سر و کار داشتن با مواد قابل اشتعال و گاهاً سمی از یک سو و کار در شرایط سخت و خطرآفرین از سوی دیگر باید همواره تحت یک الگوی کارآمد و استاندارد ایمنی و بهداشت کاری باشد.

آمارها نشان می دهد از ابتدای مرداد ماه 4 حادثه در صنعت پتروشیمی روی داده است که آخرین آن آتش سوزی روز گذشته مجتمع پتروشیمی بندرامام بوده است.اما افزایش این حوادث جای تامل دارد و به نظر می رسد باید فکری جدی تر در زمینه علل وقوع اینگونه حوادث کرد.

بررسی دلیل حریق در پتروشمی بندر امام

مدیر عامل پتروشیمی بندر امام از آغاز بررسی دلیل وقوع آتش سوزی در انبار محصول لاستیک مصنوعی (BDSR) مجتمع پتروشیمی بندرامام خبر داد و گفت: هنوز نمی توان دلیل  اصلی  وقوع آتش سوزی را اعلام کرد و گمانه زنی های اعلام شده در فضای مجازی مورد تائید نیست.

وی افزود: این انبار چهار هزار تن محصول ذخیره داشته است و بزودی میزان خسارت وارده به طور رسمی و شفاف از طریق رسانه ها اعلام می شود.

رضا امیری، مدیرعامل شرکت پتروشیمی بندر امام پیش تر اعلام کرده بود که آتش سوزی در واحد BDSR مجتمع پتروشیمی بندرامام خوشبختانه خسارت جانی نداشته است.

به گفته وی، این آتش سوزی در انبار ضایعات این شرکت بوده و هیچ خللی در روند فعالیت های این مجتمع در نتیجه این حادثه بوجود نیامده است.

ادامه روند تولید در مجتمع پتروشیمی بندرامام

عادل نژاد سلیم مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس اعلام کرد: حادثه آتش سوزی در انبار  محصولات لاستیک مصنوعی ( BDSR) مجتمع پتروشیمی بندر امام خللی در روند تولید این مجتمع ایجاد نکرده است.

گفتنی است مجتمع پتروشیمی بندر امام در زمینی به مساحت حدود ٢٧٠ هکتار،در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان به فاصله ١٦٠ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و ٨٤ کیلومتری شرق آبادان در منطقه بندر امام خمینی (ره) قراردارد.

سهولت دسترسی به خوراک، سوخت و مواد اولیه استفاده از امکانات جاده ای شبکه راه آهن و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کـمک به توسـعه و عمران استـان خوزستان به عنوان قطـب صنعت پتروشیمی در کشور، مهم تر این که ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوزانده شدن گازهای همراه نفت ویژگی هایی است که انتخاب این مکان را توجیه می کند.

 

ابلاغ دستورالعمل های HSE به واحدهای پتروشیمی

اما پس از وقوع نهمین حادثه در صنعت پتروشیمی دستورالعمل اجرایی در زمینه HSE به تمامی هلدینگ ها، طرح ها و مجتمع های پتروشیمی ابلاغ شد.

رئیس ایمنی و پدافند شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این‌باره گفت: دستورالعمل های ابلاغی برای تمامی شرکت های پتروشیمی لازم الاجرا است.

علیرضا نریمان نژاد با تأکید بر لزوم به روزآوری منظم شبکه آبرسانی آتش نشانی، برقراری سیستم کشف گاز، برقراری سیستم فوم ریزی و کولینگ مخازن و انجام سایر ممیزی ها، گفت: بخش سوم نیز شامل مواردی از جمله به کارگیری اصول و توجه به نکات ایمنی در مخازن ذخیره سازی مواد شیمیایی و طمینان از کارایی سیستم فوم ریزی و کولینگ سازی و همچنین اطمینان از برقراری شبکه آبرسانی اتش نشانی و بررسی ای مستمر طراحی مخازن و سیستم های موجود است.

لزوم سختگیری در خصوص مقررات ایمنی در صنعت پتروشیمی

اما چندی پیش مرضیه شاهدائی گفت: مطابق ابلاغیه وزیر نفت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران باید بر پایش ایمنی «اچ اس ایی» را در همه مجتمع ها حتی شرکت های خصوصی نظارت کند و الزام ها را به آنها اعلام کند و گزارش اقدام های انجام شده را ابلاغ کند.

شاهدایی افزود: در این ابلاغیه که بخش خصوصی را هم شامل می شود، به صراحت اعلام شده است که اگر شرکت و مجموعه ای از شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران تبعیت نکند، گزارش آن به وزیر نفت برای قطع دریافت خوراک آن مجتمع داده می شود.

وی از رایزنی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دولت و مجلس خبر داد تا براساس آن مبحث رگولاتوری نهادینه شود و اختیارات ویژه حاکمیتی به این شرکت داده شود و این موضوع  می تواند برخی خلاءهای قانونی در این زمینه برطرف کند.

بررسی علل آتش سوزی در کمیسیون انرژی

اما چندی پیش سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نیز با بیان اینکه آتش‌سوزی‌های اخیر در پتروشیمی‌ها جای سوال دارد گفت: کمیسیون انرژی این موضوع را در دستور قرار می‌دهد تا مسئولان مربوطه با حضور در کمیسیون پاسخگو باشند.

اسدالله قره‌خانی گفت: اتفاقاتی که اخیراً در انبارها یا خطوط لوله و یا پتروشیمی‌ها رخ داده نشان می‌دهد که آمارها بالاست و HSE در این نوع پتروشیمی‌ها یا مدیریت فعالیت‌های نفت ضعیف شده است.

وی با بیان اینکه کمیسیون انرژی باید در این خصوص پیگیری‌ها و اقدامات خاصی را به منظور جلوگیری از این حوادث داشته باشد، گفت: رخ دادن آتش‌سوزی در صنایع پتروشیمی نه تنها یک عیب است بلکه خساراتی را هم به دنبال دارد.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد