ارسال پاسخ

assoplast.com دلایل آتش سوزی های اخیر پتروشیمی‌ها! ۳۰ مرداد ۱۳۹۵

از ابتدای سال جاری حوادث مختلفی در صنعت پتروشیمی اتفاق افتاد که آخرین آتش سوزی شامگاه پنجشنبه ٢٨ مردادماه در واحد دی سی پتروشیمی کیمیا بندرامام رخ داد که خوشبختانه این حادثه آسیب جانی در پی نداشته و خسارت مالی آن محدود اعلام شد. سریالی شدن این آتش سوزی ها باعث شد تا مسولین به دنبال چرایی علت بروز اینگونه حوادث باشند.

عدم رعایت اصول ایمنی مهمترین عامل حوادث اخیر در پتروشیمی ها

  انجمن صنایع همگن پلاستیک-مدیرکنترل و تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی رعایت نکردن مسائل ایمنی را مهمترین عامل حوادث اخیر در صنعت پتروشیمی اعلام کرد و گفت: اگر استانداردها و دستورالعملهای اچ اس یی رعایت می شد شاهد بروز این حوادث نبودیم.

علی محمد بساق زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، صبح امروز (شنبه، ٣٠ مردادماه) در نشست خبری «واکاوی دلایل حوادث آتش سوزی اخیر در صنعت پتروشیمی»، در پاسخ به پرسشی مبنی بر جنبه های اجتماعی این حوادث توضیح داد: حوادث جنبه های مختلف فنی، امنیتی، سایبری و غیره دارد که هر یک از این جنبه ها از سوی بخشهای مسئول در حال بررسی است. 

وی درباره ابعاد فنی حوادث اخیر صنعت پتروشیمی گفت: اگر استانداردها و دستورالعملهای اچ اس یی رعایت می شد این حوادث رخ نمی داد.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر اجرای صحیح دستورالعملهای اچ اس یی و رعایت استانداردهای لازم در زمینه ایمنی و اچ اس یی از سوی مجتمع های مختلف تاکید کرد و افزود: طراحی برخی از مجتمع های پتروشیمی مربوط به گذشته است که باید به روز شود. 

بساق زاده با اشاره به فضای مناسب ایجاد شده در دوره پسابرجام آن را فرصتی مناسب برای بهره گیری از فناوریهای روز دنیا در زمینه بهینه سازی، ایمنی و اچ اس یی در سطح جهان دانست که با این اقدام افزون بر جلوگیری از حوادث، راندمان تولید و کیفیت محصولات افزایش می یابد.

این مدیر شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره میزان خسارت حوادث اخیر توضیح داد: بر اساس برآورد بیمه، خسارت واحد حادثه دیده پتروشیمی بوعلی سینا در حدود ١٠٠ میلیون دلار خسارت دیده است.

وی با اشاره به این که بازسازی واحدهای مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا در حال انجام است؛ توضیح داد: تا زمانی که  بازسازی ها کامل نشود نمی توان میزان خسارت را برآورد کرد.

بساق زاده با اعلام این که  میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مجتمعهای پتروشیمی هماهنگی و همکاری وجود دارد، گفت: حوادث آتش سوزی اخیر زنگ خطری بود تا در زمینه پیشگیری اقدامهای بیشتری انجام دهیم.

 خطای انسانی عامل اصلی حوادث اخیر در پتروشیمی ها

  اما مدیر اچ اس ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی فصل مشترک حوادث آتش سوزی اخیر در این صنعت را رعایت نشدن الزامهای فنی، ایمنی و خطای انسانی اعلام کرد.

حمیدرضا عجمی در اینباره گفت: حوادث اخیر آتش سوزی در این صنعت با حادثه آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا آغاز شد اما پیش از آن حوادث کوچک دیگری در این صنعت وجود داشت که محدوده وسیعی درگیر آن نشد. 

وی با اعلام این که دلیل ریشه ای حوادث در صنعت به  پیش از حادثه باز می گردد، یادآور شد: به عنوان نمونه در حادثه آتش سوزی مجتمع پتروشیمی بیستون مجموعه عوامل مختلف سبب شد که این حادثه به بحران بدل شود. 

مدیر اچ اس یی شرکت ملی صنایع پتروشیمی حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا را نیز خارج از این چارچوب ندانست و درباره دلیل حادثه خط لوله اتیلن غرب توضیح داد: فعالیت شرکت ملی گاز در اطراف این خط منجر به حادثه شد. 

عجمی با ابراز تاسف از حوادث آتش سوزی اخیر در صنعت پتروشیمی گفت: خوشحال هستیم که در مجموعه این حوادث آسیب جانی نداشته ایم و صدمه ها به صورت جزئی بوده است. 

وی در ادامه گفت: سریالی شدن حوادث صنعت پتروشیمی دغدغه ما هم بود و احتمالهای مربوط به سایبری بودن حوادث را بخشهای مربوط به آن باید پاسخگو باشند و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از نظر در اختیار گذاشتن کارکنان، متخصصان، سیستمهای کنترل و آی تی و .. نهایت همکاری را خواهد داشت.

مدیر اچ اس یی شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره خصوصی سازی و کاهش نظارت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینه اچ اس یی وظیفه شرکت ملی صنایع پتروشیمی را سیاست گذاری، تدوین و تصویب برنامه و گاه نظارت های تصادفی خواند و یادآور شد: قوانینی همچون قانون نفت، تکلیف ما را در خصوصی سازی پتروشیمی مشخص کرده است.

عجمی گفت: پیش از حوادث اخیر در نامه ای به هلدینگها از آنها خواستیم تا برنامه ریزی سالانه بدهند و در مقاطع سه ماه گزارش ارائه دهند.

به گفته وی، با وجود افزایش تعداد مجتمعهای پتروشیمی نیروهای بخش اچ اس یی افزایش نیافته است که در تلاش هستیم با برون سپاری بخشی از کمبودها را مرتفع کنیم.

مدیر اچ اس یی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به این که اقدامهای پیشگیرانه پس از حوادث اخیر در این صنعت چه میزان افزایش یافته است، گفت: حداقل پنج تا ٦ بخشنامه برای کل صنعت پتروشیمی ارسال کردیم که همان یادآوری نکات ایمنی است.

عجمی افزود: پس از حادثه آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا با مدیران این مجتمع مکاتبه داشته ایم تا برای بازسازی نکات ایمنی مورد نیاز را رعایت کنند.

وی با اشاره به فضای ایجاد شده پس از برجام گفت: با مشاوران داخلی و خارجی در ارتباط هستیم و در دوره پسابرجام فضای بین المللی بهتر شده است.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد