ارسال پاسخ

۴۷ هزارتن پلیمر در بورس کالا معامله شد؛ بازار به عرضه بیشتر محصولات پتروشیمی نیاز دارد ۸ آبان ۱۳۹۵

تحلیل شاخص های عرضه و تقاضای بازار معامله محصولات پتروشیمی در هفته گذشته، نشان می دهند نیاز تقاضا کنندگان بازار به جذابیت های بیشتر است.

به گزارش «اسو پلاست»، در معاملات هفته گذشته بورس کالا، در بازار پلیمرها شاهد کاهش حدود 13 درصدی حجم عرضه پلیمرها بودیم که این ویژگی درنهایت باعث شد تا جذابیت خرید افزایش‌یافته و حجم تقاضا نیز تا 55.40 درصد به نسبت هفته پیش از آن رشد داشت.
این شرایط نشان می‌دهد که بازار به عرضه‌های بیشتری نیاز داشته و همچنین خرید از بورس کالا و فروش در بازار آزاد نیز جذاب و سودآور است. بازهم می‌توان این وضعیت را سیگنالی برای تقویت حجم تولید در صنایع پایین‌دستی قلمداد کرد که رشد تقاضا را به‌صورت بنیادینی تقویت می‌کند.
بر اساس این گزارش هفته گذشته شاهد بودیم که حجم معامله پلیمرها در بورس کالا با 12.9 درصد کاهش روبه‌رو شد که دلیل اصلی آن را نیز باید در کاهش حجم عرضه‌ها جستجو کرد. این در حالی است که با توجه به‌احتمال افزایش قیمت‌های پایه در بورس کالا در هفته جاری، شاید بازهم شاهد رشد قیمت در بازار آزادباشیم اگرچه تأثیر اصلی این وضعیت را باید در معاملات هفته آینده رهگیری کرد زیرا امکان رشد قیمت‌ها در بازار آزاد و نگرانی از کاهش عرضه، قطعاً سیگنال مهمی برای افزایش جذابیت خرید در بورس کالا به شمار خواهد رفت.
نکته مهم دیگر را باید تغییر فرمول قیمت‌گذاری خوراک مایع پتروشیمی‌ها دانست، زیرا بهای این خوراک با ارز مبادله‌ای مورد قیمت‌گذاری قرار می‌گرفت ولی از هفته گذشته، این فرمول با احتساب ارز آزاد مورد محاسبه قرار می‌گیرد یعنی تفاوت ارز مبادله‌ای و ارز آزاد در قیمت‌ها دخیل خواهد شد.
بااین‌حال در هفته‌ای گذشته ۴۷ هزار و ۲۰۱ تن پلیمر در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت. حجم عرضه‌ها ۵۱ هزار و ۲۵۳ تن و تقاضا نیز بالغ‌بر ۲۳۵ هزار و ۷۸۰ تن بود. طی هفته گذشته با توجه به نزدیکی به اربعین حسینی بار دیگر پلی‌استایرن‌های معمولی و مقاوم در کانون توجه خریداران قرار گرفتند. به‌طوری‌که گرید ۱۵۴۰ با حجم عرضه ۷۵۰ تن به میزان ۲۶۴۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۹۶۱ تومان و میانگین نرخ خرید آن‌هم ۴ هزار و ۵۱۶ تومان رقم خورد.
همچنین پلی‌استایرن انبساطی ۳۰۰ هم با حجم عرضه ۱۰۰ تن به میزان ۱۹۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۴ هزار و ۲۰ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۴ هزار و ۵۴۸ تومان رقم خورد. پلی‌اتیلن‌های سبک فیلم هم با توجه به قرار داشتن در فصل مصرف نایلون‌های عریض با رقابت از سوی معامله‌گران خریداری می‌شوند؛ به‌طوری‌که گرید ۰۰۷۵ پتروشیمی بندر امام با حجم ۱۵۰۰ تن عرضه به میزان ۳۶۳۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۹۹۳ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۴ هزار و ۲۵۴ تومان بود. گرید ۰۲۰ این مجتمع هم با ۱۰۰۰ تن عرضه ۱۸۳۰ تن تقاضا داشت، قیمت پایه این کالا ۳ هزار و ۹۹۳ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۴ هزار و ۳۹ تومان بود. در همین حال پلی‌اتیلن‌های ترفتالات نیز با توجه به کاهش عرضه‌ها در هفته‌ای که گذشت با رقابت از سوی معامله‌گران روبه‌رو شدند؛ به‌طوری‌که گرید ۸۲۵ با ۴۴۰ تن عرضه ۱۴۶۳ تن تقاضا داشت، قیمت پایه آن ۳ هزار و ۲۱۲ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۳ هزار و ۴۲۵ تومان بود. گرید ۷۸۱ هم باعرضه ۹۲۴ تنی به میزان ۲۰۱۵۲ تن تقاضا داشت، قیمت پایه آن ۳ هزار و ۶۰ تومان و میانگین نرخ خرید آن هم ۳ هزار و ۳۶۶ تومان رقم خورد.
در بازار محصولات شیمیایی نیز شاهد بودیم که حجم معاملات کاهش ناچیزی داشته ولی در همین زمان، عرضه 6.29 درصد و تقاضا 2 درصد رشد داشته است. این امر نشان‌دهنده نیاز بازار به عرضه‌های جذاب است.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

اخبار مرتبط