ارسال پاسخ

نمایشگاه ملی صنایع روسیه با عنوان گفتمان و همایش تجاری صنعتی ایران و روسیه برگزار شد ۱۲ دى ۱۳۹۴

نمایشگاه ملی صنایع روسیه با عنوان "گفتمان و‌ همایش تجاری صنعتی ایران و روسیه" از تاریخ 30 آذر تا 2 دی 1394 با مشارکت بیش از 100 شرکت تجاری روسی در زمینه‌های مختلف تجاری و صنعتی به سرپرستی آقای دنیس مانتوروف وزیر صنعت و تجارت روسیه در محل مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. نشریه صنایع همگن پلاستیک تلاش کرده است ضمن ارائه گزارشی از این نمایشگاه، تجارت خارجی ایران و روسیه را با همکاری، آقای احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی بررسی و تحلیل کند.

 

 

"بررسی تجارت خارجی ایران و روسیه"

 

پژوهشگر: احسان سلطانی

تهیه و تنظیم: معصومه محمدپور پاریزی

 

 

نمایشگاه ملی صنایع روسیه با عنوان "گفتمان و‌همایش تجاری صنعتی ایران و روسیه"  از تاریخ 30 آذر تا 2 دی 1394 برابر با (21 تا 23 دسامبر 2015)  با عنوان "گفتمان و همایش تجاری صنعتی ایران و روسیه" با مشارکت بیش از 100 شرکت تجاری روسی در زمینه‌های مختلف تجاری و صنعتی به سرپرستی آقای دنیس مانتوروف وزیر صنعت و تجارت روسیه در محل سالن شماره  27 مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. نشریه صنایع همگن پلاستیک تلاش کرده است ضمن ارائه گزارشی از این نمایشگاه، تجارت خارجی ایران و روسیه را  با همکاری، آقای احسان سلطانی پژوهشگراقتصادی بررسی و تحلیل کند.

 

روسیه با صادرات 500 میلیارد دلار کالا (2.6 درصد از کل صادرات جهانی) در سال 2014 میلادی، یازدهمین کشور صادرکننده جهان به شمار می­رود. صادرات روسیه عمدتاً متکی به نفت و گاز (70 درصد از کل صادرات) و پس از آن آهن و فولاد (4 درصد از کل) می­باشد که به علت افزایش جهانی بهای نفت در سال­های اخیر افزایش چشمگیری را نسبت به میزان صادرات 100 میلیارد دلاری در سال 2000 میلادی تجربه کرده است. کشورهای اروپای شرقی و مشترک­المنافع، سویس، چین ایتالیا، آلمان و هلند از جمله مقاصد مهم صادراتی روسیه به شمار می­روند.

هر چند هم اکنون ایران جایگاه پایینی را در بین مقاصد صادراتی روسیه اشغال کرده، اما در سال 2011 میلادی (قبل از تحریم­ها) بیست و هفتمین کشور واردکننده از این کشور بوده است. در بین همسایگان ایران، کشورهای ترکیه (با واردات 15 میلیارد دلار در سال 2014)، امارات متحده عربی (3.5 میلیارد دلار)، آذربایجان (2.7 میلیارد دلار) و عراق (1.6 میلیارد دلار) روابط تجاری بهتری با روسیه نسبت به دیگران دارند.

سطح تجارت خارجی ایران و روسیه از حدود یک میلیارد دلار در سال 1380 به تدریج تا میزان 3.6 میلیارد دلار در سال­های 1389 و 1390 افزایش یافت و از آن پس سیر نزولی در پیش گرفت که در سال گذشته میلادی به 1.7 میلیارد دلار رسید. صادرات ایران به روسیه از حول و حوش 50 میلیون دلار در اوائل دهه هشتاد به تدریج تا 400 میلیون دلار در سال­های اخیر افزایش یافت و در مقابل واردات از این کشور از نزدیک به یک میلیارد دلار در سال 1380 به 3.3 میلیارد دلار در سال 1390 بالغ گردید و پس از آن روند نزولی تا میزان 1.3 میلیارد دلار در سال گذشته را در پیش گرفت. متوسط سالانه واردات ایران به روسیه در ده سال گذشته 2.4 میلیارد دلار و متوسط صادرات به این کشور 300 میلیون دلار بوده که حاکی از متوسط تراز تجاری سالانه 2.1 میلیارد دلاری به نفع روسیه است.

 

صادرات ایران به روسیه عمدتاً شامل مواد غذایی بوده که در حدود 70 درصد از صادرات ایران به روسیه در ده سال گذشته را شامل می­شود. واردات ایران از روسیه عمدتاً شامل مواد اولیه صنعتی (فرآوری شده) است که در حدود 75 درصد از واردات ایران از روسیه در ده سال گذشته را شامل می­شود. آهن و فولاد معمولاً مهم­ترین قلم صادراتی روسیه به ایران محسوب شده، به صورتی که با میزان 2.5 میلیارد دلار در سال 2011 میلادی (متناظر با 1390 شمسی)، 78 درصد از کل صادرات روسیه به ایران را پوشش داده و البته در 3 سال گذشته به شدت تنزل یافته است. پس از آهن و فولاد، چوب دومین کالای صادراتی مهم  با میزان 240 میلیون دلار (7 درصد ازکل) به شمار می­رود.

تجارت ایران و روسیه، اگر چه با سهم متوسط 2.1 درصد (در ده سال گذشته) از کل تجارت خارجی ایران، برای ایران اهمیت بیشتری دارد، اما با سهم 0.4 درصد از کل تجارت خارجی روسیه، برای این کشور نقش ناچیزی را ایفاء می­کند. نظر به این که سهم نفت و گاز از صادرات ایران و روسیه هر دو 70 درصد است (سال 2011 میلادی)، لذا بین دو کشور بیشتر رقابت تجاری حکمفرما است تا همکاری.

 

در این نمایشگاه که 80 نماینده از شرکت‌های معتبر روسی در آن حضور داشتند، دو تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و روسیه با حضور وزرای دو کشور امضا شد. یکی از این تفاهم‌نامه‌ها در زمینه گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور بود. تفاهم‌نامه دوم در زمینه تولید کمباین در ایران بود که بخش‌های خصوصی دو کشور آن را امضا کردند. براساس آن، طرف روسی در حوزه فناوری‌های نوین با طرف ایرانی همکاری خواهد داشت.

 

وزیر توسعه اقتصادی روسیه پس از دیدار با مقامات ایرانی، اعلام کرد که ممکن است روسیه تعرفه وارداتی برای محصولات کشاورزی ایران را کاهش داده یا به طور کلی حذف کند. او اظهار کرد"روسیه علاقمند به توسعه تجارت با ایران بوده که معنای آن کاهش تعرفه‌ها در مورد برخی از کالاها و حذف کامل آن در موارد دیگر، به خصوص محصولات کشاورزی مثل میوه و سبزیجات است. شرکت‌های ایرانی بسیاری تمایل به گسترش تجارت با روسیه دارند و این همکاری و امتیازات گمرکی می‌تواند بسیاری از محصولات کشاورزی، طیور، ماهی و فرآورده‌های لبنیاتی را شامل شود. او افزود روسیه می‌تواند برای محصولات ایرانی تعرفه های گمرکی پایین‌تری تنظیم و حتی در مواردی این تعرفه ها را حذف کند.

 

 

تا کنون با توجه به تعرفه 30 درصدی صادرات محصولات کشاورزی به روسیه، فرصت‌های زیادی از دست رفته است که از سویی در مقایسه با تعرفه متقابل ایران به میزان 4 درصد، بسیار ناعادلانه می‌باشد. البته روسیه به این دلیل که ایران به عضویت سازمان تجارت جهانی در نیامده است، تعرفه‌های وارداتی سنگینی را بر روی کالاهای ایرانی اعمال می‌کند. اتخاذ تعرفه‌های سنگین کشور روسیه بر روی واردات محصولات ایرانی، پیامد کاهش صادرات مستقیم به این کشور را در بر داشته، اما در عوض از طریق کشورهای همسایه به صورت غیرمستقیم روسیه صادر شده است. تعرفه های واردات کالا ازکشورهای همسایه به روسیه صفر است، بنابراین کالاهای ایرانی ابتدا به مقصد یکی از همسایگان این کشور منتقل و از آنجا راهی روسیه می‌شود. به عنوان مثال روسیه برای واردات پسته از ایران 15 درصد تعرفه واردات وضع کرده که در این شرایط، صادرکنندگان محصول خود را ابتدا به کشور سوم منتقل کرده و پس از پرداخت حق‌العمل، کالا را به روسیه صادر می کنند. تحریم‌های روسیه و عراق علیه واردات محصوالت کشاورزی ترکیه، فرصت بسیار مناسبی برای صادرات محصولات کشاورزی ایران به این دو کشور را فراهم می‌کند. روسیه در حال اعمال محدودیت برای واردات محصولات کشاورزی از ترکیه است که در نتیجه انتظار میرود سهم ایران از بازار محصولات کشاورزی روسیه افزایش پیدا کند.

شرکت راستک روسیه نیز با حضور در این نمایشگاه آمادگی خود را برای همکاری با شرکای تجاری ایران اعلام کرد. نمایندگان این شرکت دولتی روسیه گفت‌وگوهایی را در مورد هلی‌کوپترهای روسی، موتور‌های هواپیما، سیستم‌های کنترل خودکار و محصولات اپتیکال پیشرفته با مقامات و شرکت‌های ایران انجام دادند که برخی از این مذاکرات روی توزیع و سازماندهی تجهیزات تولید نیرو و همچنین تجهیزات پمپ گاز در ایران بود.

 

ویکتور نیکولایویچ کلادو، مدیر دپارتمان مشارکت‌های بین‌المللی شرکت راستک (Rostec)، با اشاره به اینکه بیشترین فعالیت‌های صنعت روسیه از طریق این شرکت است، گفت: 700 موسسه مختلف زیر نظر شرکت راستک فعالیت می‌کنند و تمامی فعالیت‌های این شرکت در 14 هلدینگ در حال تولید و کنترل هستند. وی افزود: تقریبا 100 درصد موتورهای هواپیماهای جنگی و مسافربری روسیه تولیدات راستک است. کلادو گفت: شرکت هلدینگ راستک همکاری‌های دیرینه‌ای با ایران دارد. به‌طور مثال کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در سال 1972 توسط مهندسان شرکت‌های زیرمجموعه راستک ساخته شد و در سال‌های 1980 تا 1992 روز به روز تجهیزات این کارخانه مدرنیزه شد. تا به امروز نیز همکاری‌های ما با ایران حتی برای لحظه‌ای قطع نشده است. وی با اشاره به اینکه شرکت راستک با کارخانه هلی‌کوپتر ایران قرارداد همکاری امضا کرده است، گفت: موضوع اصلی قرارداد ارائه اطلاعات و فناوری به طرف ایرانی و فراهم آوردن تکنولوژی‌های لازم است.

 

لازم به ذکر است، این نمایشگاه و همایش تجاری در بخش‌های مختلف انرژی، نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع سنگین، صنایع هواپیمایی، کشتی‌سازی، ماشین‌سازی، متالوژی، کشاورزی، پروژه‌های اجرایی تحقیقاتی، پزشکی و صنایع داروسازی، سرمایه‌گذاری، بیمه، بانکداری، حمل و نقل و راه ‌سازی می‌باشد.

همچنین به گزارش «ایرنا» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در دیدار با وزیر صنعت و تجارت روسیه گفت: ایران و روسیه برای تبادل آسان ریال و روبل با یکدیگر پیمان پولی منعقد می‌کنند تا همکاری‌های اقتصادی دو کشور تسهیل شود. محمود واعظی افزود: انعقاد این پیمان پولی مشترک با هدف آسان‌سازی در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور انجام خواهد شد. واعظی، انجام مذاکره با طرف روسی برای کاهش تعرفه صدور کالاهای ایرانی به روسیه را یادآورشد و افزود: مقرر شده روسیه گام‌های لازم را برای ایجاد کاهش در تعرفه‌های گمرکی خود به نفع ایران انجام دهد.

 

 

 

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

تصاویر مرتبط