ارسال پاسخ

نگاهی به بازار محصولات پلیمری در بازارهای جنوب آسیا نوسانات نرخ نفت بازار پلی الفین تحت تاثیر قرار داد ۱۳ آذر ۱۳۹۵

در هفته اول دسامبر بازارهای آسیایی روز های کم رونقی را سپری کردند و در بیشتر گریدها کاهش نرخ ثبت شد. بیشترین افزایش نرخ مربوط به PVC و با 10 دلار و معادل 1 درصد افزایش نرخ بود. کمترین افزایش نرخ نیز به کالاهای پلی استایرن مقاوم و معمولی و با 5 دلار افزایش تعلق داشت.

با این مقدمه سید جواد موسوی؛ کارشناس بورس محصولات پتروشیمی  در انپیا نوشت: بیشترین کاهش این هفته هم مربوط به پلی اتیلن های سبک فیلم و خطی و با 20 دلار کاهش بود. سایر گریدهای باقی مانده همچون کلیه پلی اتیلن های سنگین با کاهش 15 دلاری نرخ مواجه شدند.

PET گرید بطری نیز در هفته جاری بدون تغییر نسبت به هفته گذشته بود.

 خلاصه وضعیت مواد پلیمری در بازارهای آسیا

 


نکته: قیمت کالا ها به صورت  CFR(تحویل در بندر مقصد) است


اتیلن در جنوب شرق آسیا: در یک ماهه اخیر قیمت اتیلن تحت تاثیر نوسانات کاهشی قیمت نفت با 140 دلار  کاهش مواجه شده بود و با قیمت 900 دلار به ازای هر تن معامله می شد. بعد از افت های متوالی قیمت نفت، این محصول نیزشدیدا متاثر شده و در 10 روز اخیر مرتبا با کاهش نرخ مواجه می شود و در روز 25 نوامبر 2016 قیمت این محصول در سطوح زیر 1000 دلار و با قیمت 900 دلار به ازای هر تن معامله شد.

با توجه به افزایش مجدد قیمت نفت بعد از توافق اعضای اوپک برای طرح فریز نفتی قیمت این محصول با 10 دلار افزایش مواجه شد و با قیمت 910 دلار به ازای هر تن معامله شد،  پیش بینی می شود بعد از انجام این توافق نفت پتانسیل افزایش تا سطح 60 دلار را در کوتاه مدت خواهد داشت و در نتیجه باید منتظر موج جدیدی از افزایش نرخ فرآورده های نفتی و پتروشیمی نیز بود که از همین هفته استارت آن زده شده است.

روند قیمت اتیلن در 3 ماه اخیر :

 

همانطور که در نمودار مشخص است قیمت این محصول با شیب زیادی در حال افت بوده است و به 900 دلار هم رسیده است یعنی در یک ماه اخیر چیزی در حدود 140دلار به ازای هر تن افت داشته است. ولی در هفته جاری با ده دلار افزایش مواجه شده و در صورت صعودی ماندن روند قیمتی نفت پیش بینی می شود نمودار نیز به روند صعودی که شروع کرده است ادامه دهد.

قیمت پلی پروپیلن نیز همچون اتیلن تحت تاثیر کاهش های قیمت نفت قرار گرفته بود و بعد از کاهش بیش از 130 دلاری در یک ماه اخیر در هفته جاری با ثبات معامله شده  و در حال حاضر با قیمت 650 دلار به ازای هر تن معامله می شود. پیش بینی می شود از روز های آتی روند قیمتی این محصول نیز صعودی شود.

پلی اتیلن سبک فیلم

در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی اتیلن سبک فیلم در بازارهای جنوب آسیا  با 20 دلار کاهش نسبت به هفته گذشته مواجه بوده  و با نرخ­ 1260 دلار به ازای هر تن معامله شد این در حالی بود که این کالا در هفته گذشته نیز با ثبات معامله شده بود.

پلی اتیلن سبک خطی

در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی اتیلن سبک خطی در بازارهای جنوب آسیا  با 20 دلار کاهش نسبت به هفته پیش مواجه بوده  و با  نرخ­ 1160 دلار به ازای هر تن معامله شد این در حالی بود که قیمت این کالا در هفته گذشته نیز با 10 دلار کاهش مواجه شده بود تا در مجموع دو هفته اخیر 30 دلار کاهش را تجربه کند.

پلی اتیلن سنگین

 گریدهای تزریقی، بادی و فیلم کالای پلی اتیلن سنگین طی هفته­ای که گذشت به ترتیب با 15 ، 15 و 15 دلار کاهش نرخ  نسبت به هفته گذشته  مواجه بودند و هر کدام به ترتیب با قیمت های 1130 و 1130 و 1145 دلار معامله شدند. این در حالی بود که در هفته گذشته هر سه کالای مذکور 5 دلار کاهش را تجربه کرده بودند و با احتساب کاهش هفته جاری در مجموع 20 دلار کاهش نرخ را تجربه کرده اند.


 نمودار روند 9 ماهه پلی اتیلن های سنگین در جنوب آسیا

 

 

پلی پروپیلن

در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی پروپیلن نساجی در بازارهای جنوب آسیا با کاهش زیاد 15 دلاری  نسبت به هفته پیش مواجه  بوده و با قیمت 1010 دلار به ازای هر تن معامله شد. این در حالی بود که قیمت این کالا در هفته پیش نیز با 20 دلار کاهش مواجه شده بود تا در مجموع دو هفته اخیر این کالا کاهش قابل توجه و 35 دلاری را تجربه کند.


پلی استایرن

قیمت کالای پلی استایرن معمولی با 5 دلار افزایش و پلی استایرن مقاوم با 5  دلار افزایش مواجه شده و به ترتیب با 1295 و 1325 دلار به ازای هر تن معامله شدند. 


PVC

در هفته ای که گذشت قیمت کالای PVC  با 10 دلار افزایش نسبت به هفته گذشته معامله شده  و  با نرخ­ 1000 دلار به ازای هر تن و به صورت تحویل در بنادر اصلی هندوستان معامله شد. تقاضا در کشور چین تضعیف شده و در بازارهای داخلی این کشور قیمت ها نزدیک به 20 دلار کاهش داشته است.


پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری

قیمت کالای PET گرید بطری  در هفته ای که گذشت بدون تغییر نسبت به هفته پیش بوده و با قیمت 895 دلار به ازای هر تن معامله شد و این در حالی بود که قیمت این محصول در هفته گذشته با 10 دلار افزایش مواجه شده بود.


نرخ دلار : در حال حاضر نرخ دلار مبادله ای طبق اعلام بانک مرکزی  برابر با 32.090 ریال و نرخ دلار در بازار تهران برابر با 38.753 ریال می باشد، که به نسبت با مبنای محاسبه نرخ های قبلی(36.833 ریال)  1920 ریال افزایش را نشان می دهد که برابر با بیش از 5 درصد افزایش است. البته لازم به ذکر است که پیش بینی نرخ دلار مبنای محاسبه قیمت های پایه آتی از این زمان درست و قابل اتکا نیست در نتیجه باید دید در روز های آتی چه اتفاقاتی در بازار ارز رخ خواهد داد تا بتوان پیش بینی درستی از نرخ مبنا ارائه داد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد