ارسال پاسخ

assoplast.com نگاهی به دستگاه تولید پلی اتیلن فیلم ۱۴ دى ۱۳۹۵

تفاوت سیلندر ومارپیچ ایرانی با نوع خارجی در طراحی آن است یعنی زوایای و اندازه گام‌های مارپیچ که باید متناسب با نوع مواد اولیه مصرفی طراحی شده باشد. بطور مثال مارپیچ مواد نایلکس با مارپیچ مواد نایلون فرق می‌کند و نمی‌توان انتظارداشت که با مارپیچ مواد نایلون جنس نایلکس تولید کرد.تفاوت سیلندر ومارپیچ ایرانی با نوع خارجی در طراحی آن است یعنی زوایای و اندازه گام‌های مارپیچ که باید متناسب با نوع مواد اولیه مصرفی طراحی شده باشد. بطور مثال مارپیچ مواد نایلکس با مارپیچ مواد نایلون فرق می‌کند و نمی‌توان ادر استفاده از دستگاه تولید پلی اتیلن فیلم باید در نظر داشت که برای هر اسب قدرت موتور 2 کیلوگرم خروجی مناسب است. اگر به فرض تولید 20 کیلوگرم است، موتور 10 اسب مناسب است، اگر 30 کیلو تولید می شود باید موتور 15 اسب تهیه شود.در خصوص طراحی مارپیچ باید توجه داشت که مناسب ترین ونرمال ترین L/D در حال حاضر 30 است. اگر کمتر از آن باشد، پخت مواد نا متعادل می‌شود و باید برای جبران کسری طول مارپیچ از حرارت اضافه تر استفاده شود که باعث سوختگی واز بین رفتن ویسکوزیته مواد مواد می‌شود و رنگ جنس تولیدی زرد می‌شود.

سیلندر ومارپیچ

 تفاوت سیلندر ومارپیچ ایرانی با نوع خارجی در طراحی آن است یعنی زوایای و اندازه گام‌های مارپیچ که باید متناسب با نوع مواد اولیه مصرفی طراحی شده باشد. بطور مثال مارپیچ مواد نایلکس با مارپیچ مواد نایلون فرق می‌کند و نمی‌توان انتظارداشت که با مارپیچ مواد نایلون جنس نایلکس تولید کرد. زیرا اندازه گام‌ها در نایلون بزرگتر ودر نایلکس کوچکتر است و چون در تولید نایلکس اغلب از مواد ترکیبی استفاده می‌شود، لذا نیاز است مارپیچ هم ترکیبی طراحی شود که چند مرحله ای باشد. یعنی چند مسیر متفاوت باید برای خمیر‌های ایجاد شده در نظرگرفت شود تا هر کدام از گرانول‌ها که زودتر خمیر شده است در یکی از مسیرها راه پیدا کند وحرکت کند منتظرنباشد تا گرانولیکه هنوز ذوب نشده همراه شود. اگر چنین باشد خمیری که زودتر ایجاد شده، دیرتر خارج شود، می‌سوزد. همچنین باید در نظر داشت که برای گرانولیگه به هردلیل هنوز نپخته مسیر طولانی‌تر وگردش بیشتری نیازدارد لذا تمام تلاش سیلندر و مارپیچ این باید باشد که خمیر بهتری ایجاد کند زیرا اگر دستگاه توانست خمیر خوب ایجاد کند، تولید باکیفیت خواهد بود. از سوی دیگر کنترل حرارت‌ها توسط فن‌های بیرون سیلندر بسیار ضروری است که بعضا یا دستگاه ندارد و یا بی‌اهمیت فرض می‌شود.

مصرف مواد 209

پلی اتیلن لینیر لو دنسیتی پلیمر خطی است که به‌منظور ایجاد کشش و مقاومت بیشتر تولید شده وزنجیره پلیمری آن متفاوت است و  فشار زیادی به دستگاه وارد می‌کند لذا رفتار متفاوتی دارد و فشار به عقب دستگاه در مصرف این نوع مواد زیاد است. بنابراین به منظور سهولت کار بهترین روش استفاده از مارپیچ با گام کوچک و طراحی خاص این نوع مواد است و یا اینکه ورودی مارپیچ دوگام ریز باشد که تغذیه دستگاه تحت فشار نباشد و باید طول سیلندر و مارپیچ بلند باشد که در زمان مناسب پخت لازم انجام شود . در این میان استفاده از هیتر های سرامیکی در سیلندر کمک زیادی در انتقال حرارت می‌کند تا کمبود حرارت باعث ضربه فشار نشود و در ضمن ابتدای سیلندر باید بشکل هزار خار باشد تا مواد اولیه پس از ورود به سیلند پس نزند که این عمل باعث می‌شود بطری ویا حباب بالا وپائین شده وجنس کلفت یا  نازک شود.

همچنین هواکش آلومینیومی نقش بسیار مهمی دارد که در خنک شدن وشفافیت جنس تاثیر زیادی دارد هواکش‌های تک لبه دیگر توجیه ندارد. زیراهوای تولید شده بلافاصله بعداز برخورد یک نقطه در حباب اتلاف می‌شود ولی هواکش‌های دولبه باعث افزایش چند برابری خنک‌کنندگی شده . زیرا جنس هر چه زودترخنک شود براق و کریستالی می‌شود. بنابراین بهتر است از هواکش‌های دولبه استفاده شود.

چند نکته کوتاه اما مهم

استفاده از فیلترهای قابل تعویض‌سریع کمک می‌کند اپراتور تندتر فیلتر عوض کند و مسیر عبور مواد گرفته نمی‌شود.

 مخزن هوای دستگاه بسیار مهم است تا هوا بصورت یکنواخت توزیع شود.

 بامواد 020 نباید جنس عریض تولید کرد. این مواد برای جنس های نازک و ضعیف ساخته شد مخصوص بسته بندی است.

هر چقدر مقدار مساحت بین النگویی و قطعه ثابت وسط قالب بیشتر باشد بار بیشتر و مات‌تر و هر چقدر مساحت بین النگویی و قطعه وسط که ثابت است کمتر باشد،  بار کمتر و براق تر می‌شود.

همچنین به عقیده برخی آبکاری کردن قسمت داخلی النگویی باعث سرعت دادن به خروج بار و براق‌تر شدن و لیز شدن جنس تولیدی می‌شود.

البته درزمان آبکاری باید مراقب دو نکته بود:

1- آبکاری خودش قسمتی از مساحت خروج بار را از بین می‌برد.

2- آبکاری و تراشکاری در این قسمت احتیاج به دقت بسیار بالایی دارد

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
اینجانب سبفعلی قنبری تشکرازتوضیحات خوب شما جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶
تشکر ازتوضیحات. خوب جناب عالی پاسخ دادن
قنبری جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶
تشکرازتوضیحات خوب جناب عالی پاسخ دادن