ارسال پاسخ

وزیر نفت: پلاستیک یعنی طلا -۴۳۳ فروردین ۲

وزیر نفت با بیان لزوم جایگزینی خام‌فروشی و تبدیل محصولات نهایی در صنعت پتروشیمی گفت: براین اساس لازم است زنجیره صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در کشور راه‌اندازی شود.

انجمن صنایع همگن پلاستیک- بیژن زنگنه  در مراسم کلنگ‌زنی و آغاز عملیات احداث پروژه خط لوله اتیلن غرب (میاندوآب- تبریز) با اشاره به اینکه شهر تبریز در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی و نیز فرهنگی یکی از چند کانون مهم تمدن ایران است، گفت: راه‌اندازی این پروژه باعث می‌شود تا وابستگی پتروشیمی تبریز از سوخت گران کاهش پیدا کرده و قیمت خوراک در این مجتمع بزرگ غرب کشور نصف شود..

وزیر نفت با بیان اینکه می‌بایست منابع حاصل از این صرفه‌جویی را صرف راه‌اندازی واحدهای جدید کنیم، گفت: در شهر تبریز کمبود سرمایه‌گذار و منابع اقتصادی وجود ندارد، بنابراین استان آذربایجان غربی به دلیل موقعیت ممتاز خود باید به یکی از کانون‌های پتروشیمی در کشور تبدیل شود و به همین دلیل است که باید از واحدهای پتروشیمی با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا در این استان استفاده شود.

وی با بیان اینکه پلاستیک در شرایط کنونی دنیا یعنی طلا است، افزود: از این رو باید زنجیره صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در کشور راه‌اندازی شود تا براین اساس بتوانیم به جای خام‌فروشی محصول نهایی را تولید و صادر کنیم.

به گزارش تسنیم، زنگنه با اشاره به اینکه کشور عراق یک مقصد بسیار خوب فروش محصولات پتروشیمی ایران است، تصریح کرد: باید از این فرصت استفاده کامل را ببریم و با راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی که اشتغال زیادی را هم به دنبال دارد. اقتصاد کشور را در این حوزه مدیریت و برنامه‌ریزی کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا گاز را به محصولات نهایی پتروشیمی تبدیل کرده که براین اساس وزارت نفت تخفیفات و حمایت‌های ویژه‌ای را برای حمایت از فعالین صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در نظر گرفته است.

 

 

 

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد