ارسال پاسخ

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح کرد: ارز شناور مدیریت شده راه حل کنترل نرخ ارز در بازار ۲۰ دى ۱۳۹۵

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بجای تهدید صادرکنندگان به فروش ارز و واردکردن مجامع قضایی به بازار تجارت باید از روش هایی نظیر ارز شناور مدیریت شده و هجینگ ارزی برای کنترل قیمت ارز استفاده کرد.

 انجمن صنایع همگن پلاستیک- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره وضعیت بازار ارز گفت:اصل موضوع بازار ارزی باید با استفاده از  اجرای سیاست های کلی یا برنامه پنجم توسعه و با استفاده از سیستم ارز شناور کنترل  شود.

 حمید رضا فولادگر افزود: ارز شناور مدیریت شده به این معنا است که بازار از دست دولت خارج نشود و واقعی باشد بطوریکه بازار ارز از چند نرخی خارج شده و به رقم واحدی برسد که برای محاسبه درآمد دولت  قابل استناد بوده و تکالیف هزینه ای دولت نیز مشخص شود.

وی ادامه داد: رها کردن بازار ارز با هدف جبران کسری درآمد دولت و حمایت از صادرکنندگان نمی تواند بهانه خوبی برای شیب تند بازار ارز باشد.

 فولادگر خاطر نشان کرد:هر چند افزایش قیمت ارز در کوتاه مدت می تواند منافع محدودی از صادرکنندگان را تامین کند اما از آنجا که بخش قابل توجهی از صنعت نیازمند واردات از بازارهای بین المللی هستند و ارز بری بالایی دارند، رها کردن بازار ارز نرخ پایه پولی را افزایش داده و موجب افزایش تورم خواهد شد.

 هجینگ ارزی اجرایی شود

این کارشناس اقتصادی در مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که اگر دولت حضور موثر در بازار نداشته باشد مجلس چه ابزاری خواهد داشت ؟گفت: راهکار مجلس که در برنامه ششم توسعه و همچنین قانون رفع موانع تولید در ماده 20 تصریح شد "هجینگ ارزی "خواهد بود.

فولادگر خاطر نشان کرد: هجینگ ارزی به عملیاتی گفته می شود که طی آن، بازرگانان برای اینکه از افزایش نرخ برابری ارز نسبت به پول ملی متضرر نشوند، اقدام به خرید ارز زودتر از موعد می کنند تا خود را در مقابل ریسک نوسانات نرخ ارز پوشش دهند.

به گزارش شهر فردا، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه اداد: بر اساس این مصوبه که تنظیم آئین نامه آن به عهده دولت خواهد بود باید کمیسیونی مرکب از بانک مرکزی، بورس ،وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی تشکیل خواهد شد و بیمه مرکزی با استفاده از درصد جزیی از ارز دریافتی صادرکنندگان نسبت به بیمه و نوسانات نرخ ارز اقدام می کنند .

 وی تاکید کرد: قرارداد هجينگ امروزه در بازارهای بين‌المللی به عنوان قراردادهای «فيوچرز» يا آتی‌ها مطرح است و يكي از متداول ترين شقوق قراردادهاي آتي براي مديريت انواع ريسك‌ها، دور نگاه داشتن فعالان اقتصادي از ريسك‌هاي ناشي از نوسانات ارزش پول است كه عموما در قالب ابزار هجينگ مديريت مي‌شود.

 پیمان سپاری ارزی شکست خورده است

 این نماینده مجلس همچنین با اشاره به سخنان معاون اول ریس جمهور درباره پیمان سپاری ارزی گفت: پیمان سپاری ارزی یکی از روشهای فراموش شده و کنارگذاشته شده در اقتصاد کلاسیک است که امروز کاربردی ندارد.

 فولادگر افزود: بجای تهدید صادرکنندگان به فروش ارز و واردکردن مجامع قضایی به بازار تجارت باید از روش هایی نظیر ارز شناور مدیریت شده و هجینگ ارزی استفاده کرد.

 

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد