ارسال پاسخ

عباسعلی متوسلیان در همایش توسعه صادرات بررسی کرد چرایی انتخاب افغانستان برای معرفی پتانسیل‌های صنعت پلاستیک ۲۲ دى ۱۳۹۵

رییس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران در همایش توسعه صادرات به بیان دلایل و اهداف چرایی انتخاب بازار افغانستان برای معرفی پتانسیل‌ها و توانمندی‌های صنعت پلاستیک ایران پرداخت.

به گزارش خبرنگار اسوپلاست، عباسعلی متوسلیان، رییس هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران در همایش توسعه صادرات در صنایع پلاستیک می‌گوید: در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و تحت قالب ساختار سیاست خارجی کشور همواره بسط و توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای همسایه از جایگاه شایسته و مهمی برخوردار بوده و گسترش و تحکیم روابط دوستانه با این کشورها جز اهداف اصلی و اولویت‌های سیاست خارجی کشور محسوب می شود. از این رو، کشور دوست و برادر، افغانستان، با توجه به اشتراکات متعدد قومی، زبانی، فرهنگی، مذهبی و اقتصادی از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و هست.
او با بیان این‌که در طول سالیان متمادی روابط دو کشور همسایه با مرزهای طولانی و ریشه‌های مشترک تاریخی و فرهنگی در راستای منافع ملت روند رو به رشدی را طی کرده است، می‌افزاید: ایران همواره و در طی این سال‌ها در تلاش بوده که با وجود این همه اشتراکات ضمن ایفای نقش و کسب سهم در توسعه همکاری‌های دو جانبه در راستای توسعه و ارتقاء سطح کمی و کیفی و پیشرفت کشور افغانستان گام های لازم را بردارد که سفرهای متعدد مسوولان، گواهی بر این مهم است.
او تاکید می‌کند: انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران با توجه به جایگاه ویژه روابط دو کشور و بنا به اهمیت ویژه ای که کشور افغانستان در عرصه اقتصادی و سیاسی دارد در نظر دارد با همکاری اتاق تجارت افغانستان نسبت به برپایی پاویون ایران در نمایشگاه افغان پلاست اقدام کند.

با توجه به مذاکرات انجام شده بین مقامات ارشد دو کشور و تفاهم در راستای انتقال تجارب در زمینه های آموزش، اشتغال، صنعت، توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی و پلیمر، ایران می تواند ایفاگر نقش مهم و تاثیر گذاری در راستای برقراری ارتباط سازنده باشد.
او درباره فعالیت انجمن ملی نیز اظهار می‌کند: انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران بر اساس بررسی‌ها و مطالعات انجام شده در تلاش است تا ضمن ایجاد فضای مناسب برای معرفی پتانسیل‌ها و توانمندی‌های صنعت پلاستیک و پلیمر کشور راه را برای توسعه و تحکیم صادرات ایران هموار سازد.

در همایش توسعه صادرات در صنایع پلاستیک که با همکاری کمیسیون آموزش و کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک برگزار شده است، افراد متعددی برای تبیین بازار صادراتی صنایع پلاستیک به کشور افغانستان، انتقال تجربه می کنند، که معاون سازمان توسعه تجارات ایران، وزیر سابق مسکن و شهرسازی، رایزن بازرگانی افغانستان، دبیر اتاق بازرگانی ایران در افغانستان و مشاور ارشد سازمان توسعه تجارت را می‌توان از جمله این افراد خواند.

متوسلیان از جمله مهمترین اهداف انجمن برای حضور در نمایشگاه افغان پلاست را معرفی ظرفیت ها و توانمندی های صنایع پایین دستی ایران با هدف حفظ و ماندگاری بازار، دعوت از تمامی دست‌اندرکاران صنعت پلاستیک افغانستان برای افزایش سهم از بازار و بازاریابی طرف های تجاری جدید، ظرفیت‌سازی، افزایش میزان سرانه مصرف و بازار سازی و آموزش تجار و صاحبان صنایع افغانستان با هدف انتقال دانش فنی و سرمایه گذاری عنوان می‌کند.

او همچنین تمایل دو دولت به بسط و توسعه همکاری های فنی، اقتصادی و صنعتی و ایجاد اشتغال، ظرفیت های مناسب برای جذب سرمایه گذار از کشور افغانستان با هدف توسعه صنایع پایین دستی در ایران، افزایش حجم بازار افغانستان طی 10 سال اخیر به بیش از دو برابر، سهولت در انجام همکاری‌های بازرگانی از جمله حمل و نقل، مبادلات بانکی و رفت و آمد تجار، سهولت در انتقال تجارب و توسعه همکاری های فنی و اقتصادی و ارتقای حجم تجارت ایران با افغانستان را از جمله مهمترین دلایل انتخاب بازار افغانستان می‌خواند.

این همایش از ساعت 8 صبح امروز آغاز شده است و طبق برنامه اعلام شده، تا ساعت 16 نیز ادامه دارد.

نظرات

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد